środa, 14 września 2016

Podstawowy podział białek


Białko są bardzo istotnym składnikiem pokarmowym dla każdego człowieka bez wyjątku. Bez białek nie można funkcjonować, nie można być zdrowym. Białka można podzielić w bardzo różny sposób uwzględniając przy tym bardzo różne kryteria. Jednym z podstawowych podziałów białek jest ten, który wyróżnia białka proste oraz białka złożone. Jest to podział uwzględniający takie aspekty, jakimi są skład oraz budowa białek.

Dwa rodzaje białek

Możemy w tym miejscu wyróżnić dwa rodzaje białek, a mianowicie chodzi o białka proste oraz białka złożone. W odniesieniu do tych pierwszych należy powiedzieć, że są to związki oparte w swoim składzie wyłącznie na aminokwasach. Inaczej możemy o nich powiedzieć, o nich usłyszeć, jako o proteinach. Wśród białek prostych możemy wyróżnić takie pozycje jak: albuminy, skleroproteiny, prolaminy, gluteliny, globuliny, protaminy oraz histony. Każde z wymienionych powyżej białek prostych odgrywa w naszym organizmie bardzo szczególną rolę i każde znajdzie w nim swoje miejsce. Oprócz białek prostych, możemy wyróżnić również białka złożone, które jak sama nazwa na to wskazuje, składają się nie tylko z samych aminokwasów, ale ponadto również możemy w nich wyróżnić inne ważne substancje, inne ważne składniki.

Złożone i proste

Mówiąc o białkach złożonych, wskazujemy na takie składniki jak: chromoproteiny, fosfoproteidy, nukleoproteidy, metaloproteidy, glikoproteidy oraz lipoproteidy. Każde z owych białek złożonych ma w naszym organizmie bardzo szczególną rolę do spełnienia i każde z tych białek jest ważne. Oczywiście nikt z nas nie musi znać na pamięć wszystkich wymienionych powyżej nazw białek prostych oraz złożonych, aczkolwiek na pewno warto mieć świadomość istnienia powyższego podziału, warto jest pamiętać o tym, jak ważną rolę odgrywa białko w naszym organizmie, w jego prawidłowym funkcjonowaniu każdego kolejnego dnia. Białka spełniają w naszym organizmie bardzo wiele złożonych ról, są niezbędne, a w niektórych sytuacjach ich właściwa, ich zwiększona podaż jest jak najbardziej dla nas wskazana.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz