piątek, 18 marca 2016

Białko w żywieniu sportowców

Białka, które to występują w naszej codziennej żywności mają wiele aminokwasów, które to od siebie różnią się składem. Tym samym rzec można, że w różnorodny sposób zaspokaja on potrzeby naszego organizmu, które to są związane z syntezą białka ustrojowego. Jeżeli chcemy właściwie się odżywiać, dostarczać do naszego organizmu odpowiednie i zawsze adekwatne ilości białka wówczas musimy wartość odżywczą białka zbudować wedle wzajemnych proporcji aminokwasów egzogennych, które to są w nich zawarte.

Aminokwasy egzogenne w białku

Warto wspomnieć, że w białku znajdują się cenne dla organizmu aminokwasy egzogenne, które to są niezwykle ważne dla organizmu każdego człowieka, tym samym występuje konieczność ich codziennego uzupełniania, aby nie wystąpiły niedobory. Niestety w naszym codziennym pokarmie czasem brak owych aminokwasów, co sprawia, że mogą występować w naszym organizmie niedobory. Jeżeli mamy do czynienia z małą podażą zmniejsza się efektywność biosyntezy białek a także uruchomione są niekorzystne mechanizmy, które prowadzą do rozpadu białek. Niezwykle ważną, więc rolę odgrywają białka pełnowartościowe, które mają ogromną wartość biologiczną, a także cechują się optymalną zawartością aminokwasów egzogennych takich jak: izoleucyna, leucyna, lizyna, fenyloalanina, treonina i walina. Takie białko w postaci naturalnej znajdziemy w jajach, mięsie, rybach, czy też produktach mlecznych.

Zalecenia przyjmowania białka dla sportowców

Jeśli aktywnie żyjesz, uprawiasz sport z całą pewnością powinieneś przyjmować codziennie do organizmu właściwe ilości białka. Tym samym, jeśli wiesz, że codzienna dieta nie zapewni ci dobrego i adekwatnej wielkości białka wówczas warto sięgnąć po odżywki białkowe. Polecane są one wszystkim osobom żyjącym aktywnie i tym, które uprawiają sporty, zwłaszcza kulturystykę. Dodatkowo warto wiedzieć, że rekomendowanymi źródłami białka w żywieniu sportowców są te produkty z największą ilością białka, w których występuje niewielka ilość tłuszczu oraz węglowodanów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz